Prednáška Ironici a apokalyptici v súčasnej slovenskej próze

Milé študentky, milí študenti,

srdečne vás pozývame na prednášku Ivany Taranenkovej z Ústavu slovenskej literatúry SAV v Bratislave: Ironici a apokalyptici v súčasnej slovenskej próze. Online prednáška, ktorá je určená pre všetky ročníky, bude v piatok 29. októbra o 11.00 – 12.30 hod.

Link na podujatie nájdete tu:

Meeting ID: 884 5601 7107
Passcode: 599669

Abstrakt: Prednáška sa bude najprv venovať významu irónie v kontexte postmoderny a dôsledkom ironického postoja pre kultúru, umenie i spoločnosť, na ktoré upozornili jej kritici a ktoré sa stali súčasťou postupnej premeny postmodernej paradigmy na post-postmodernú. Práve prehodnotenie postmodernej irónie sa stáva výrazným momentom, prostredníctvom ktorého sa v literatúre, umení a kultúre etablujú nové tendencie. Následne poukáže na premeny irónie v súčasnej slovenskej próze, na transformáciu ironického postoja u autorov, ktorých tvorba je v kontexte deväťdesiatych rokov spätá s princípmi postmoderny. V novom tisícročí je však v ich textoch pozorovateľný výrazný posun, ktorý vykazuje vlastnosti pozorovateľné v písaní autorov mladších generácií a je prítomný i v globálnom literárnom rámci (post-irony, new sincerity). Prednáška zároveň poukáže na apokalyptické motívy prítomné v tvorbe autorov ironickej línie súčasnej slovenskej prózy.

Ivana Taranenková

O autorke: Ivana Taranenková je riaditeľkou Ústavu slovenskej literatúry SAV. Zaoberá sa výskumom dejín slovenskej literatúry druhej polovice 19. storočia a reflexiou súčasnej slovenskej literatúry. Je autorkou monografie Fenomén Vajanský (2010), spoluautorkou a spolueditorkou publikácie Hľadanie súčasnosti: Slovenská literatúra začiatku 21. storočia (2014), kolektívnej monografie Konfigurácie realizmu (2016), Svetozár Hurban Vajanský. Na rozhraní umenia a ideológie (2018) a Kontakty literatúry (2020). Je editorkou viacerých literárnovedných zborníkov a výberov zo slovenskej prózy 19. storočia.

Vaša IP: 35.168.110.128
08. 08. 2022 04:21