Ako vzniká kniha: Autorské právo, autorská príprava kníh na vydanie a preklad

Upozornenie: Podujatie Ako vzniká kniha sa z dôvodu opatrení zavedených na UKF v plánovanom termíne (13. 3. 2020) neuskutoční. O novom termíne budeme informovať. Ďakujeme za pochopenie!Ako vzniká kniha

Prvá diskusia je venovaná problematike autorského práva, autorskej príprave kníh na vydanie a prekladu. Naše pozvanie prijali Jana Vozárová, riaditeľka autorskej spoločnosti LITA, prekladateľka a vysokoškolská pedagogička Jitka Rožňová a spisovateľ a publicista Michal Hvorecký. Moderuje Veronika Rácová. Tešíme sa na vás 13. marca 2020 o 11:00 hod v Akropole FF UKF na Hodžovej 1 v Nitre.

Projekt bol podporený finančným príspevkom z Fondu LITA

Jana Vozárová

Jana Vozárová (1976) vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V LITA pôsobí od roku 2001. Za svoje pôsobenie v organizácii sa venovala autorskému právu, medzinárodným vzťahom a budovaniu informačného systému a online služieb pre komunikáciu LITA s autormi. Za riaditeľku bola Výborom LITA zvolená v septembri 2018.

foto: © LITA, 2019; Foto: Miro Miklas

Jitka Rožňová

Jitka Rožňová (1976) vyštudovala masmediálnu komunikáciu a reklamu; od roku 2010 prednáša na Katedre žurnalistiky FF UKF v Nitre. Z maďarčiny doposiaľ preložila takmer štyridsať prozaických a básnických titulov, divadelných hier a umenovedných publikácií. Za preklad Denníkov 1877 – 1918 Ladislava Mednyánszkeho a preklad románu Sándora Máraia Esterina pozostalosť získala prémie Literárneho fondu. Okrem prekladu sa venuje aj vlastnej literárnej tvorbe: v roku 2010 jej vyšla dvojjazyčná básnická zbierka Zhasínanie svetiel/Lámpaoltás a v roku 2013 poetická zbierka Spriadanie slov/Helyrerakott szavak. V súčasnosti pracuje na svojej tretej básnickej zbierke a prvej rozprávkovej knihe.

foto: Tomáš Thor

Michal Hvorecký

Michal Hvorecký (1976) vyštudoval estetiku. Píše prózu a publicistiku. Jeho knihy vyšli v prekladoch do mnohých jazykov. Pracuje v Goetheho inštitúte. Venuje sa aj tvorbe pre deti (Bratislava – čarovná metropola, Maliar a chlapec). Prekladá z nemčiny (Martin Pollack, Robert Walser, Timur Vermes). Napísal aj komiks Čierna oslava, jednu z kníh roka pre mládež v roku 2019. Žije s rodinou v Bratislave.

foto: Nora a Jakub